Obrobka metali lukow

Obróbka skrawaniem przylega do normalnych działów w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza maszynowego. Dzięki niej sprowadza się wiele dziedzinie maszyn i akcesoriów.

ghg 262Zobacz opis w pdf

Obróbka skrawaniem dzieli się na ścierną (takie procesy jak szlifowanie) oraz wiórową, gdzie zaczyna się toczenie, czy frezowanie. W przypadku obróbki wiórowej wykorzystuje się już bardzo zaawansowane maszyny, takie jak tokarki i frezarki cnc. Stanowią więc organizacje sterowane numerycznie, czyli takie, gdzie cały proces obróbki jest podawany przez odpowiednio zaprogramowanie maszyny. Dzięki temu toczenie, czy frezowanie cnc stanowi szczególnie delikatne. Ponadto, możliwe jest często popełnianie poprzez obróbkę skrawaniem, nawet bardzo zaawansowanych kształtów.

Obrabiarki cnc wymagają istnieć urządzone w zaawansowane elektroniczne systemy sterowania oraz dobre oprogramowanie. Oprogramowanie to daje często zgodę z planami typu CAD, co umożliwia wytwarzanie elementów według wcześniej przygotowanych projektów w sytuacji komputerowych rysunków technicznych.

Obrabiarki cnc muszą istnieć wyposażone nie ale w precyzyjne układy sterowania, lecz i w szerokiej wartości narzędzia skrawające. Istnieją wówczas nowego rodzaju noże tokarskie, frezy, czy płytki wieloostrzowe. Zajmują one dochód nie dopiero na precyzję obróbki skrawaniem. Odpowiednia twardość takich momentów pozwala bo na prowadzenie obróbki nawet bardzo prostych materiałów. Jednocześnie trwałe i odporne na ścieranie narzędzia skrwawiające będą wykazywały większą żywotność nawet po ciężkiej eksploatacji. Powszechnie używanym materiałem do prac narzędzi skrawających są węgliki spiekane, wyróżniające się znacznie długą mocą.

Zaawansowana technologicznie maszyna musi również być ściśle obsługiwana, by można istniałoby w szerocy zastosować jej potencjał i otrzymać doskonałej klasy materiały obróbki skrawaniem. Stąd jeszcze niezwykle znacząca jest wykwalifikowana kadra operatorów cnc i techników obróbki skrawaniem, jacy będą potrafili fachowo przeprowadzić toczenie, czy frezowanie cnc dodatkowo w sensowny sposób zaplanować i dokonać do pracy maszyny.